KOM211 Webszerkesztés Kurzus

KOM211 Webszerkesztés Kurzus

1. óra - Tárhely létrehozása és kezelése

2014. szeptember 14. - hajnalerno

Tárhely létrehozása

Ahhoz, hogy weboldalunkat mindenki számára elérhetővé tudjuk tenni, fel kell töltenünk az elkészült tartalmat egy internet-szolgáltató által biztosított tárhelyre. Ilyen tárhelyet rövid regisztrációs folyamat után, akár ingyen is létrehozhat magának bárki, de ma már a megvásárolható, pontosabban bérelhető tárhelyeket is elérhető áron kínálják.

Ebben a félévben az egyetem által biztosított tárhelyen fogtok dolgozni, mindenkinek saját helye lesz, egyéni eléréssel. Ahhoz, hogy ezt az eltés tárhelyet használni tudjátok, az Informatikai Igazgatóság (mostantól IIG) honlapján kell aktiválni a szolgáltatást.

Az IIG Ügyfélkapuja a https://ugykezelo.elte.hu/ címen érhető el, belépéshez IIG (Caesar) vagy Neptun azonosítóra van szükség.

IIG (Caesar) azonosítód már van, ha használod az egyetem valamelyik informatikai szolgáltatását, például a WiFi-t.

Ha nincs IIG azonosítótok, a Neptunos belépést kell választanotok. Ebben az esetben nektek kell létrehoznotok az IIG azonosítótokat és a hozzá tartozó jelszót.

Biztos vagyok benne, hogy sok jelszót használtok, de abban már nem, hogy biztonságosakat és más-más jelszavak a különböző szolgáltatások eléréséhez. Használjatok biztonságos és különböző jelszavakat, illetve a fontosabb szolgáltatásoknál (pl. internetbank) rendszeresen cseréljétek a jelszavaitokat! A biztonságos jelszavakról itt találtok egy leírást.

Miután mindenki rendelkezik IIG azonosítóval, már aktiválhatjátok a tárhelyszolgáltatás.

  1. Nyissátok meg a https://ugykezelo.elte.hu/ címen az IIG Ügyfélkapuját, majd kattintsatok a Belépés linkre!
  2. Lépjetek be a rendszerbe az IIG azonosítótokkal!
  3. Belépés után válasszátok a bal oldali menüsorban a Caesar igénylés menüpontot!
  4. A jobb oldalon megjelenő ablakban látjátok a Caesar hozzáférési lehetőségeiteket. Kattintsatok a Caesar infó panel linkre, hogy megjelenjen az Infópanel! caesar01.jpg
  5. Az Infópanel bal oldalán kattintsatok az Alapadatok menüpontra! 
  6. Jobb oldalon, a Személyes honlap szöveg mögött nálatok a Nincs felirat és egy bevásárló kocsi ikon fog látszódni. (Nálam ez a szolgáltatás már aktív, ezért mások a jelzések.) caesar02.jpg
  7. Kattintsatok a Személyes honlap szöveg mögötti bevásárló kocsira a szolgáltatás igényléséhez! A sikeres igénylést a Van felirat és egy kis diagram fogja jelezni, de elképzelhető, hogy többször is rá kell majd kattintanotok a bevásárló kocsira, hogy az igénylés megtörténjen.
  8. Ha sikeres volt az igénylés, az Infópanel jobb felső sarkában lévő Kilépés ikonnal jelentkezzetek ki!
  9. Az Ügyfélkapun (ez egy másik böngésző ablakban van) most már mindenki látja a Caesar hozzáférési lehetőségeit, amiből a Személyes honlap és a Login gép/host (ssh-hoz) lesznek a fontosak, ezeket jegyezzétek meg/fel!
  10. Ha minden rendben, jelentkezzetek ki az Ügyfélkapuból is a bal alsó sarokban lévő Kijelentkezés linkkel!

Tárhely kezelése

A tárhely eléréséhez csatlakoznunk kell az internet-szolgáltató, esetünkben az ELTE szerveréhez. Ehhez egy kliens programra lesz szükségünk, ami a csatlakozás után lehetővé teszi, hogy mint egy távoli meghajtó, úgy tudjuk kezelni a tárhelyünket, fájlokat tudjunk le- és felölteni. Több ilyen program is elérhető, én az szabad felhasználású WinSCP-t fogom nektek ajánlani és bemutatni.

A szerverhez való csatakozáshoz három adatra lesz szükség:

  • a tárhely szerverének nevére (host name),
  • a tárhelyhez tartozó felhasználó nevére (user name),
  • és a tárhelyhez tartozó jelszóra (password).

Kliens program telepítése

Órán az ingyenes WinSCP kliens programmal fogunk dolgozni, amit letölthettek a készítő oldaláról: winscp.net
Telepítsétek a programot!

Macintosh géppel dolgozóknak jó alternatíva lehet a FileZilla vagy a CyberDuck.
Videó a Cyberduck használatához itt. (Ez a videó egy Windows-os környezetben használt Cyberduck-ot mutat be, ezért kisebb eltérések lehetnek a Mac-es megjelenésnél + az én tárhelyemmel mutatom be a programot, ahol van már feltöltött tartalom.)

Csatlakozás a szerverhez 

  1. Indítsátok el a WinSCP-t!
  2. Állítsátok be és ellenőrizzétek a következőket: 
         a) File Protocol: SFTP
         b) Host name: caesar.elte.hu
         c) Port number: 22
         d) User name: ide az IIG (Caesar) azonosítód írd!
         e) Password: hagyd üresen!
  3. Kattintsatok a Save gombra a beállítások mentéséhez! A megjelentő ablakban a Site name mezőt átírhatjátok xy.web.elte.hu-ra, ahol az xy az IIG (Caesar) azonosítótok.winscp01a.jpg
  4. Kattintsatok duplán a csatlakozás nevére a bal oldalon!winscp01b.jpg
  5. Első csatlakozásnál a szerver megbízhatóságát a YES gomb megnyomásával igazolhatjátok - kattintsatok rá!
  6. Adjátok meg a tárhelyhez kapcsolódó jelszavatokat, ami egyben az IIG azonosítóhoz tartozó jelszó! Nem javaslom, hogy bármilyen programnak vagy honlapnak engedélyezzétek, hogy megjegyezze a jelszavatokat!

Feltöltés kliens programmal

A WinSCP klasszikus fájlkezelőként használható, ahol a fájlok saját gépről tárhelyre másolását feltöltésnek (uploadnak) nevezzük, tárhelyről saját gépre történő másolását pedig letöltésnek (downloadnak).

Feltöltéshez minden esetben a tárhelyetek web nevű mappáját fogjuk használni, amit a public_html parancsikonnal lehet könnyen elérni.

A WinSCP-ben dupla kattintással lehet egy mappát megnyitni, a mappák tetején lévő két pontra duplán kattintva pedig ki lehet lépni az aktuális mappából.

winscp02.jpg

  1. Csatlakozz a szerverhez, majd lépj be a tárhelyed web nevű mappájába!
  2. Válassz ki a saját gépeden egy tetszőleges képfájlt, majd "áthúzással" másold át, azaz töltsd fel a tárhelyedre! A feltöltést az Upload ablakban, az OK gomb megnyomásával kell megerősítened.winscp03.jpg
  3. A feltöltés befejeztével csatlakozz le a tárhelyedről! Kattints a WinSCP felső menüsorában a Session menüpontra, majd válaszd a Disconnect parancsot! A bejelentkezésnél látott ablak fog megjelenni. Kattints a Close gombra! 

A feltöltött fájlok nevében ne használj ékezeteket, a szóközöket pedig ajánlott alsó vonással helyettesíteni! Nagy és kis betű használható, de minden esetben, még a fájl kiterjesztésében is különbséget jelez. Ez azt jelenti, hogy a tárhelyeden lehet azonos mappában például egy budapest.jpg és egy budapest.JPG fájl, de a saját gépeden nem, mert ott a nagy és kis betű nem jelent különbséget, így a két fájl azonosnak minősül, és nem tárolható ugyanabban a mappában. A nagy és kis betűknek a fájlok pontos webes hivatkozásánál van nagy jelentősége.

Egy feltöltött fájlt átnevezhetsz, ha az egér jobb oldali gombjával rákattintasz a fájlra, majd kiválasztod a Rename parancsot; letörölheted ugyanígy, csak a Delete parancsot választva, illetve a DEL billentyűvel is.

Tartalom elérése böngészővel

A tárhelyre feltöltött képfájl a felhasználók számára böngészővel érhető el, a fájl elérési útvonalának (URL = Uniform Resource Locator) ismeretében. 

  1. Indíts el egy böngészőt a számítógépeden!
  2. Írd az URL (címsor) mezőbe a tárhelyed elérhetőségét! A tárhely címe mindenkinek xy.web.elte.hu, ahol az xy az IIG azonosító. 

Ha a böngésző nem talál a megadott címen ún. indítófájlt (pl. egy index.html-t), és a tárhely beállítása is engedi (a mi esetünkben igen), akkor egyszerűen listázza a tárhely tartalmát. Ez történik a ti tárhelyeteken is, a megjelent oldalon a feltöltött képfájl és adatai látszódnak.

winscp04.jpg

A fájlra kattintva a kép megnyitható, bár ez a kép kiterjesztésétől is függ - webes felhasználásra gif, jpg és png típusú fájlokat szokás használni.

vissza az oldal tetejére

Házi feladat

  1. Töröld a tárhelyed web mappájának tartalmát!
  2. Keress az interneten három különböző fővárosról egy-egy képet!
  3. Töltsd le a képeket a saját gépedre!
  4. Nevezd át a képfájlokat úgy, hogy nevük a nagy betűvel írt monogramoddal kezdődjön, azt egy alsó vonás kövesse, majd a város neve kis betűkkel. A fájlnévben ne szerepeljenek ékezetes betűk, a kiterjesztés pedig mindenképpen kis betűs legyen. Példa az én nevemmel: HE_koppenhaga.jpg
  5. Töltsd fel a három fájlt a tárhelyedre!

A bejegyzés trackback címe:

https://kom211.blog.hu/api/trackback/id/tr226695177

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása